I sommer blir det igjen hesjer med høy på Solbakken.
Trysil Engerdal museum
Magne Viksmo Lie i Anno museum Trysil og Engerdal skriver:
I forbindelse med utvandrerjubileet blir det liv i stuene på bygdetunet! Vi får hjelp av flere lag og foreninger til å fylle dagen med aktiviteter.
Setertradisjoner
På setra blir det setertradisjoner med Trysil historie- og museumslag, og Else Myhr tar med fela. Nede på tunet blir det slått med Østby historielag, håndverksaktiviteter med Sven Pettersen og Arve Skjærbekken, tradisjonsbakst og spinning av garn med Trysil Husflidslag. Det blir også leker og aktiviteter for barna, blant annet tømmerfløting i miniatyr.
Underholdning
Fra kl. 13 blir det sang med Trysil Mandskor, Hilding Sponberg forteller om tradisjonelt mjølkestell og Ingrid Nylund synger viser. Og det blir bakt flatbrød med finnrug.
Utstilling om utvandringen
Mot slutten av dagen samles vi i vinterfjøset til samtaler om utvandringen fra Trysil til Amerika og ser den nye utstillingen.
Dette blir en storslått dag med mange aktiviteter!
I kafeen serverer vi rømmegrøt, rømsoll, bakst og vafler.
Vi sees!
Trysil bygdetuns hjemmeside