Trysil-Knuten er et forbilde

Trysil-Knuten ble brukt som et eksempel på godt samarbeid, tydelig ungdomsmedvirkning og innovative løsninger under konferansen Omvei 2025 i Oslo 26. november.

En dame som står på en scene med mikrofon og ark foran en storskjerm. - Klikk for stort bildeEmma Charlott Norbø (NMBU) med foredraget Hva sier forskningen om hva som virker? Anne Norderhaug Sætre, Trysil kommune

Trysil kommune var representert ved kultursjef Anne Norderhaug Sætre på den nasjonale konferansen Omvei 2025, arrangert av Tverga og NMBU. Tverga er et ressurssenter som arbeider for å fremme uorganisert idrett og fysisk aktivitet, og gjennom deres prosjekt En morsom omvei fikk Trysil kommune både midler og muligheten til å utvikle aktivitetsanlegget Trysil-Knuten ved elvekanten i Trysil sentrum.

Under konferansen fikk både Trysil kommune og Trysil-Knuten stor oppmerksomhet. Prosessen bak anlegget – fra planlegging til ferdigstillelse – ble trukket fram som et eksempel på godt samarbeid, tydelig ungdomsmedvirkning, innovative løsninger og et anlegg som allerede brukes mye av innbyggerne.

Fem personer som sitter på hver sin stol foran et lerret - Klikk for stort bildeI panelsamtalen deltok doktorgradstipendia hos NMBU Ellinor Moe, kultursjefen i Trysil kommune Anne Norderhaug Sætre, avdelingsleder kommunalteknikk i Larvik kommune Guro Hessner, landskapsarkitekt i Larvik kommune Jenny Hartveit Almli og regionleder for analyse, plan og landskap i Asplan Viak Espen E. Reinfjord.

I panelsamtalen der Trysil og Larvik kommune deltok sammen, var temaet Fra gode intensjoner til bygde møteplasser. Panelet diskuterte hvordan man kan holde fast ved prosjektets kjerne og sikre at gode idéer faktisk blir virkelig. Sesjonen tok for seg overgangen fra plan til gjennomføring, og hvordan kommuner kan navigere prioriteringer, beslutningsprosesser og rammebetingelser uten å miste prosjektets verdier av syne.

Gjennom Tverga-prosjektet ble Trysil trukket fram som et forbilde for andre kommuner som ønsker å utvikle gode aktivitets- og møteplasser. 

«Det er veldig hyggelig å få slik anerkjennelse, og det setter et flott punktum for En morsom omvei-prosjektet», sier kultursjef Anne Sætre. Hun deltok på konferansen på vegne av hele prosjektgruppen, som har arbeidet sammen om dette gjennom flere år.

Trysil-Knuten ble også framhevet i fellesprogrammet av både Norconsult og SØVE, som har vært sentrale i utforming og produksjon. Med fokus på idéutvikling og innovasjon skapte de den ikoniske gule ståltråden som slynger seg gjennom landskapet og inviterer til lek og fysisk aktivitet på mange ulike måter. Konstruksjonen er unik, og måtte spesialtilpasses flomvollen og de lokale forholdene.

Prosjektene i En morsom omvei blir også forsket på. Under konferansen presenterte Emma Nordbø (NMBU) forskningsresultater om hva som faktisk virker når man skal skape gode, inkluderende aktivitetsområder.

Les mer om Omvei 2025

En blomst med takkekort bak - Klikk for stort bildeEn fin hilsen fra NMBU og Tverga Anne Norderhaug Sætre, Trysil kommune
Tre personer som står på en scene med en storskjerm som viser bilder bak seg. - Klikk for stort bildeGjennom Tverga-prosjektet ble Trysil trukket fram som et forbilde for andre kommuner som ønsker å utvikle gode aktivitets- og møteplasser.