Tommel opp for Flendalsbeitet!
Marte Øverland Kornerud, Trysil kommune
Det var god stemning på kontoret til ordfører Turid Backe-Viken da hele arbeidsgruppa møttes for å feire at Klima- og miljødepartementet har vedtatt å gjenåpne Flendalsbeitet. Til stede var sauebøndene Øivind Løken og Per Johans Talåsen, tidligere ordfører Erik Sletten, leder i Trysil bondelag, Jan Ove Lyseggen, skogbrukssjef Morten Olesen Lutnæs og landbrukssjef Marianne Olsen.
Gjenåpning
Klima- og miljødepartementet har snudd og åpner for at bønder i Trysil kan bruke det rovdyrsikre gjerdet i Flendalen til sauebeite, etter at Statsforvalteren tidligere hadde sagt nei. Beslutningen gir håp for lokal beitenæring, som har slitt med rovdyrtap og redusert drift de siste årene. Bøndene er nå i gang med å klargjøre området og er optimistiske til sesongen, selv om tillatelsen foreløpig gjelder for ett år.
Tiltaket vurderes som viktig for å legge til rette for fortsatt aktiv beitebruk i et område der alle de fire store rovviltartene finnes. Departementet mener at bruk av rovdyravvisende gjerder kan bidra til å redusere konfliktnivået, samtidig som det verner både rovvilt og beitenæring.
Flendalen beitelag har tidligere brukt området til beite innenfor et inngjerdet utmarksområde. Selv om gjerdet ikke har vært i drift de siste to årene, ligger det til rette for gjenåpning. Departementet viser også til at rovviltnemnda i region 5 har prioritert midler til slike tiltak.
I vurderingen er det lagt vekt på at rovdyravvisende gjerder er et effektivt forebyggende tiltak for å redusere tap av husdyr. Samtidig understrekes det at tiltaket kan bidra til økt tillit til rovviltforvaltningen, i tråd med målsettingen om både å bevare rovviltbestandene og sikre gode vilkår for beitenæringen.
Tilskuddet måtte selvsagt feires med passende kake.
Marte Øverland Kornerud, Trysil kommune
Vilkår for tilskuddet
Det er satt flere vilkår for bruken av midlene, blant annet:
- Det skal føres jevnlig tilsyn av både gjerde og dyr som skal dokumenteres
- Gjerdet skal oppfylle nasjonal standard for rovdyravvisende gjerder
- Innkjøpt materiell og utstyr skal kun brukes til drift og vedlikehold
- Det skal leveres regnskapsrapport til Statsforvalteren etter sesongen
- Eventuelle rovdyr må fjernes fra området før gjerdet tas i bruk
Vedtaket markerer et viktig skritt for å legge til rette for trygg og bærekraftig beitebruk i Flendalen, og for å styrke balansen mellom rovviltforvaltning og landbruksinteresser.
Øivind og Per Johans skal slippes rundt 200 sauer på Flendalsbeitet i år, men området kan ta opp mot 850 sauer. Om ting går som planlagt, håper de at flere vil ta i bruk beitet.