God vannkvalitet på badeplassene i Trysil

Det er fin vannkvalitet på alle badeplassene i Trysil som ble testet 8. juli.

Badeolassen ved Ulvsjøen - Klikk for stort bildeUlvsjøen er ett av sju badesteder vi har testet badevannskvaliteten i. Monica Kilde, Trysil kommune

Kommunen tar hver sommer regelmessige bakterieprøver på de mest besøkte badeplassene i Trysil. Denne gangen har vi testet vannet i: 

  • Gjetsjøen ved Østby
  • Tjønna i Nybergsund
  • Ulvsjøen ved Vestby
  • Osensjøen i Søre Osen
  • Flersjøen ved Støa

- Nå har vi fått svar på badevannsprøvene og alle ser bra ut. Det er trygt å bade på disse plassene, sier enhetsleder på helsestasjonen Gina Ødegård.

Vurder selv

Kommuneoverlege Hanna Rydløv understreker at prøverapporten bare sier noe om badevannskvaliteten akkurat da prøvene ble tatt.

- Det er viktig at de som bader i friluftsbad alltid vurderer vannet selv. Se på fargen på vannet, lukt på det og se etter synlig forurensning, sier hun.

Svømmekløe

Det er kjent at man kan få svømmekløe på noen av badeplassene i Trysil.

- Det oppstår ofte i Tjønna hvis det er varmt vann i flere dager etter hverandre. Svømmekløe er ufarlig, men kan gi små, myggstikkliknende utslett som klør noen dager, sier Hanna.

Bli trygg i vann

Kommuneoverlegen ønsker alle en fortsatt fin sommer og ber folk passe på hverandre på badeplassene.

- En usikker svømmer kjemper ofte i taushet. Tren gjerne barn - og voksne for den del - på å svømme i vann i naturen gjennom sommeren. Trygghet i vann er en viktig forebyggende ferdighet som alle kan og bør ha, sier hun.

Se Destinasjon Trysils omtale av fine badeplasser i Trysil