Søknad om barnehageplass 2025/2026

Fristen for å søke om barnehageplass til hovedopptaket for 2025/2026 er 15. februar.

Tegning av to jenter og en gutt som holder i hverandre og hopper - Klikk for stort bildeAlle som vil benytte seg av lovfestet rett til barnehageplass, må søke innen 15. februar.

Det går an å søke om barnehageplass ellers i året. Da innvilger vi søknader hvis vi har ledige plasser.

Hovedopptaket

Disse må søke innen fristen for barnehageplass 2025/2026:

  • De som vil benytte seg av lovfestet rett til barnehageplass, det vil si: barn som er bosatt i Trysil kommune og som er født før 1. desember 2024. Barnehageloven sier:
    • Barn som fyller ett år senest innen utgangen av august det året det søkes om barnehageplass, har etter søknad rett til å få plass i barnehage fra august.
    • Barn som fyller ett år i september, oktober eller november det året det søkes om barnehageplass, har etter søknad rett til å få plass i barnehage innen utgangen av den måneden barnet fyller ett år.
  • De som ønsker å endre plassen de har i barnehageåret 2024/2025, det vil si: bytte eller endre dager eller bytte barnehage.
  • De som har barnehageplass 2024/2025 og fortsatt ønske4 å ha det, men som ikke har adresse i Trysil i folkeregisteret.

Vi har felles opptak for kommunale og private barnehager, så dette gjelder uansett hvilken barnehage du ønsker plass i.

Søknadene

Alle med norsk fødselsnummer må bruke det digitale søknadsskjemaet vårt. De som ikke har norsk fødselsnummer, kontakter servicetorget i Trysil rådhus i Storvegen 5 for å hente papirskjema der mandag-fredag kl. 10-15, tlf. 62 45 77 00, servicetorg@trysil.kommune.no.

Gå til digitalt søknadsskjema om barnehageplass

Les mer om alle barnehagene i Trysil

Innbygda barnehage

Nysted og Østmojordet barnehager legges ned etter inneværende barnehageår. 1. august 2025 erstattes de av nye Innbygda barnehage. Det blir en barnehage med seks avdelinger for barn fra 0-6 år. I barnehagen blir det cirka 100 barn og 35 ansatte. 

- Det blir i utgangspunktet egne avdelinger for små og store barn, men det kan også bli en "mellomavdeling" alt etter hvordan søkerlisten blir i år og hvordan vi best mulig kan organisere det for barna, sier assisterende styrer i Nysted og Østmojordet Fay Allman.

Innbygda barnehage blir ledet av en styrer og en assisterende styrer. I alle avdelingene blir det både pedagogiske ledere, fagarbeidere og barneveiledere. Hvilken avdeling den enkelte skal jobbe på, kommer helt an på barnas behov og barnehagens helhetlige behov.

- Barn som får plass i Innbygda barnehage, begynner der fra barnehageåret starter i august, uavhengig av om de kommer fra private eller kommunale barnehager, sier Fay.

Fasadetegninger av ny barnehage - Klikk for stort bildeFasadetegninger av Innbygda barnehage Lyngstad Arkitekter AS

Følg bygginga av Innbygda barnehage

Sjekk om du har rett til billigere barnehageplass eller gratis kjernetid

Kontakt oss

Berit Helen Haget
Rådgiver oppvekst
Sektor for oppvekst
E-post
Telefon 47 47 34 05
Mobil 47 47 34 05
Til toppen